Ενημερωτική συνάντηση – Τραπεζικές συναλλαγές

Την Δευτέρα 29/2/2024 και ώρα 5:30 μ.μ. ήρθε στο σχολείο μας η κυρία Πηνελόπη Πελεκάνου και ενημέρωσε τους εκπαιδευόμενους για τις τραπεζικές συναλλαγές στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Μας μίλησε για τις χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες, για τα σήματα της Visa ως αναγνωριστικό των καρτών, για τον τρόπο των τραπεζικών συναλλαγών σήμερα και έδωσε σημαντικές πληροφορίες για τη χρήση των καρτών στις μέρες μας. Οι εκπαιδευόμενοι έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το αντικείμενο της συζήτησης, έθεσαν πολλές ερωτήσεις στη κυρία Πελεκάνου, τις οποίες και απάντησε. Μάλιστα, το ενδιαφέρον τους ήταν τόσο μεγάλο που ζήτησαν να επαναλάβουμε τη δράση για ενημέρωση σχετικά με τα δάνεια και το e-banking.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Πηνελόπη Πελεκάνου για αυτή την εθελοντική της προσφορά στο σχολείο μας.

Βιογραφικό σημείωμα

Η Πηνελόπη Πελεκάνου, είναι πτυχιούχος του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, είναι μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου και κατέχει Άδεια Λογιστή Β Τάξης και πρώην Στέλεχος της ALPHA BANK απ όπου αποχώρησε μετά από 25 έτη υπηρεσίας, το 2019, με εθελούσια έξοδο. Από το 2021 εργάζεται στα ΔΙΕΚ Αγρινίου, Ναυπάκτου και Μεσολογγίου.