Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα της ποίησης

Υποδεχτήκαμε με χαρά στο σχολείο μας, τον Περίανδρο Παπανικολάου, βραβευμένο ποιητή. ο οποίος μας μίλησε για του ποιητές του τόπου μας., τον Παλαμά, τον Δροσίνη, τον Μαλακάση, τον Ζώτο και τον Γκόρπα.
Αρχικά διαβάστηκε το βιογραφικό του από την εκπαιδευτικό Μαρία Σαμαντά. Ο Περίανδρος έκανε μια ιστορικά αναδρομή της ποίησης και αναφέρθηκε σε ορόσημα που έπαιξαν ρόλο στην εξέλιξη της ελληνικής ποίησης. Παράλληλα, οι εκπαιδευόμενες του Α΄ κύκλου Σπυριδούλα Τσιρώνη, Ιωάννα Διαμάντη, η απόφοιτη του σχολείου Στεφανία Ρήγα-Σμπόρα και οι εκπαιδευτικοί Κατερίνα Σαλμά και Μαρία Σαμαντά συμμετείχαν βιωματικά στη δράση απαγγέλοντας ποιήματα από κάθε ποιητή.
Έπειτα, συζητήσαμε για το ρόλο της ποίησης στη ζωή των ποιητών και στην καθημερινότητά μας και ο Περίανδρος μας ανέλυσε το ποίημα του Αβεσαλώμ.
Στη συνέχεια απήγγειλε ένα δικό της ποίημα η Στεφανία Ρήγα-Σμπόρα.
Ο υποδιειυθυντής του σχολείου κύριος Ανδρέας Αθανίτης βοήθησε στην παρουσίαση των ποιητών στον υπολογιστή και στο τέλος της δράσης τόνισε τη σπουδαιότητα αυτών των δράσεων για όλους τους εκπαιδευόμενους.
Την δράση παρακολούθησε η Φωτεινή Μυλωνά-Ραίδη, η οποία ενθουσιάστηκε με την απλότητα του ποιητή.
Ευχαριστούμε θερμά τον Περίανδρο Παπανικολάου για τη δράση.