Ξενάγηση στο Κήπο των Ηρώων

Ένα εξαιρετικό εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της ΒΥΡΩΝΙΚΉΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, Γνωρίστε το Μεσολόγγι μέσα από την Ιστορία του: “Ο Κήπος των Ηρώων”, υλοποιήθηκε από την Φιλόλογο κ. Τζένη Κανούτα-Χαραμποπούλου, συντονίστρια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων και μέλος του Δ.Σ. της Βυρωνικής εταιρείας Ι. Π. Μεσολογγίου για το σχολείο μας.
Οι εκπαιδευόμενες και οι εκπαιδευόμενοι του Α΄ και Β΄ κύκλου περπάτησαν στα ιστορικά μνημεία του Κήπου και άκουσαν την λεπτομερή αφήγηση της κυρίας Χαραλαμποπούλου για τα ιστορικά γεγονότα της Επανάστασης του 1821 και της Εξόδου, αλλά και την ιστορία κατασκευής του Κήπου των Ηρώων.
Η επαφή των εκπαιδευομένων με την τοπική μας ιστορία είναι σημαντική, καθώς συμβάλλει στη διαμόρφωση εθνικής και ευρωπαϊκής ταυτότητας των πολιτών, αλλά και υπεύθυνων πολιτών.
Ευχαριστούμε θερμά τη Πρόεδρο της Βυρωνικής εταιρείας Ι. Π. Μεσολογγίου κυρία Ροδάνθη (Ρόζα) Φλώρου για τη συνεργασία και την υποστήριξη του διδακτικού έργου του σχολείου με ποικίλες εκπαιδευτικές δράσεις.