Το Μουσείο πάει σχολείο. Το ΣΔΕ πάει στο Μουσείο.

Την Τετάρτη 01/12/2021 και την Πέμπτη 02/12/2021, οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευόμενες του Α’ και Β΄ Κύκλου του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την έκθεση με τίτλο “Το Μουσείο πάει σχολείο”, η οποία φιλοξενείται στη Λέσχη Αξιωματικών, στη κεντρική πλατεία Μεσολογγίου. Στην έκθεση υπάρχουν προθήκες με τα πραγματικά όπλα της Επανάστασης του 1821. Οι υπεύθυνοι της έκθεσης εξήγησαν στους εκπαιδευόμενους τον τρόπο χρήσης του οπλισμού κατά τη διάρκεια των μαχών, καθώς και τις ονομασίες τους και την ιστορία τους. Πολλά κειμήλια της Επανάστασης υπάρχουν στο Πολεμικό Μουσείο στην Αθήνα.

Στις δύσκολες ημέρες που διανύουμε, αυτές οι μικρές δράσεις εξωστρέφειας του σχολείου, μας βοηθούν όλους να βλέπουμε το μέλλον με αισιοδοξία .

Ευχαριστούμε θερμά τους υπευθύνους της έκθεσης “Το Μουσείο πάει σχολείο”.