Ανταλλαγή άυλης πολιτισμικής κληρονομιάς μεταξύ των ΣΔΕ

Στα πλαίσια του φετινού Σχεδίου Δράσης του Β΄ Κύκλου πραγματοποιούνται συνεργατικές δράσεις με το ΣΔΕ Ν. Προποντίδας. Έτσι, την Παρασκευή 26/03/2021, το σχολείο μας συμμετείχε σε διαδικτυακή συνάντηση με το παραπάνω σχολείο, όπου οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευόμενες αντάλλαξαν στοιχεία πολιτισμικής κληρονομιάς, στις ενότητες Τοπική Ιστορία και Τοπική Κουζίνα. Παρουσιάστηκαν ιστορικά στοιχεία της περιοχής των Μουδανιών και στοιχεία γαστρονομίας από το ΣΔΕ Ν. Προποντίδας και από το σχολείο μας οι εκπαιδευόμενοί μας παρουσίασαν το αλάτι Μεσολογγίου, τον τρόπο παραγωγής και επεξεργασίας του, το ούζο ΤΡΙΚΕΝΕ και την ιστορία του από τον ίδιο τον κύριο Τρικενέ, καθώς και μικρές συνεντεύξεις που πήραν οι ενήλικες μαθητές από παλιούς Μεσολογγίτες σχετικά με παραδοσιακές συνταγές του Μεσολογγίου.

Το ραντεβού μας ανανεώθηκε για τον επόμενο μήνα, όπου και πάλι θα γίνει ανταλλαγή πληροφοριών σε θέματα ιστορικά και περιβαλλοντικά της περιοχής μας.

Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτικούς και τους εκπαιδευόμενους που συνεργάζονται σε αυτό το καινοτόμο Σχέδιο Δράσης.

Περισσότερες πληροφορίες για το Σχέδιο Δράσης του Β΄ Κύκλου, μπορείτε να δείτε εδώ: