Ενημέρωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία

Την Τρίτη 10/03/2020 ο ανθυποπυραγός της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Μεσολογγίου, κος Σοροβός Γεώργιος, αποδέχτηκε το αίτημά μας και επισκέφτηκε το σχολείο μας για ενημέρωση.

Αρχικά ο κος Σοροβός παρουσίασε στους εκπαιδευόμενους ζητήματα ασφάλειας που αφορούν τη φωτιά, τις δασικές πυρκαγιές, τις πλημμύρες, το σεισμό κ.α.. Μέσα από τη συζήτηση οι εκπαιδευόμενοι έμαθαν απλές και χρήσιμες συμβουλές για την κατάσβεση κάθε είδους φωτιάς στο σπίτι, στο αυτοκίνητο ή σε εξωτερικό χώρο, καθώς και τρόπους προστασίας από επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα.

Στη συνέχεια, στον εξωτερικό χώρο του σχολείου, κατέφθασε όχημα της Πυροσβεστικής, όπου οι εκπαιδευόμενοι είδαν από κοντά τον εξοπλισμό του και τον τρόπο χρήσης του.

Τέλος, βάλαμε φωτιά και βιωματικά με χρήση πυροσβεστήρα όποιοι εκπαιδευόμενοι ήθελαν βοήθησαν στην κατάσβεσή της.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κο Σοροβό για το χρόνο που διάθεσε για εμάς καθώς και τις γνώσεις που μας μετέδωσε.